:دانلود فایل متن کامل پایان نامه در سایت sabzfile.com

گرایش :فیزیولوژی دام

عنوان : مطالعه ارتباط میان هورمون­های تیروئیدی، اندازه آنزیم­ سوپراکسید دیسموتاز و بعضی عناصر کم نیاز سرم خون گاومیش ­های خوزستان

جستجو در سایت :   


دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان

دانشکده علوم دامی و صنایع غذایی

گروه علوم دامی

پایان نامه کارشناسی ارشد

(فیزیولوژی دام)

عنوان:

مطالعه ارتباط میان هورمون­های تیروئیدی، اندازه آنزیم­ سوپراکسید دیسموتاز و بعضی عناصر کم نیاز سرم خون گاومیش­های خوزستان

 

 

استاد راهنما:

دکتر خلیل میرزاده

 

اساتید مشاور:

دکتر صالح طباطبائی وکیلی

دکتر طاهره محمد ابادی

 

شهریور93

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

فصل اول

1-1 مقدمه

حیوانات اهلی به عنوان سرمایه­ای ملی و ذخایر استراتژیک بومی یک کشور محسوب می­شوند. استان خوزستان با اینکه یک منطقه نفت خیز می باشد و در غالب اوقات سال دارای آب و هوایی گرم می­باشد، اما یکی از مناطق مستعد پرورش دام و طیور به شمار می­رود. یکی از این دام­های بومی و با ارزش گاومیش می باشد که علاوه بر ظرفیت تولید، نسبت به شرایط سخت و آب هوایی گرم استان سازگاری داشته و همچنین در برابر بعضی بیماری­های رایج مقاوم می­باشد. جمعیت گاومیش در جهان تقریبا حدود 4/166 میلیون رأس می­باشد که نزدیک به 4/161 میلیون رأس یعنی در حدود 2/97 درصد از آنها در آسیا پیدا نمود می­گردد. جمعیت گاومیش در ایران به گونه تقریبی 523 میلیون رأس تخمین زده می­گردد (فائو، 2009). مهم­ترین محل پرورش گاومیش، قاره آسیا به ویژه شبه قاره­ی هند می باشد. و به گونه کلی اهمیت پرورش گاومیش را می­توان به تبیین ذیل اظهار نمود. گاومیش بر خلاف داشتن ظاهر خشن، حیوانی مطیع و آرام می باشد و خیلی زود با محیط و افراد خو می­گیرد. این حیوان قدرت سازگاری با محیط­های مختلف را داراست به طوری­ که در مناطق سردسیر و گرمسیر مثل خوزستان به خوبی پرورش می­یابد و به مقصود تولید شیر، گوشت، ورزش و کار می­توان از آن بهره گیری نمود. صفاتی که دارای اهمیت اقتصادی در گاومیش هستند شامل تولید شیر، درصد چربی، درصد پرتئین و تولید گوشت و صفاتی هستند که بر درآمد و سود دامدار تاثیر غیر مستقیم دارند مثل اندازه مصرف غذا، مقاومت نسبت به بیماری و غیره (کمایی، 1387). غده­ی تیروئید یکی از بزرگترین غده­های درون­ریز بدن می باشد. که دو هورمون اصلی تیروکسین[1] (T4) و تری­یدوتیرونین[2] (T3) را ترشح می­کند. هر دوی این هورمون­ها سرعت متابولیک بدن را افزایش می­دهند. مهمترین کار تیروئید گرفتن ید از خون، ترکیب کردن آن با آمینواسید تایروزین و تولید  T4و T3 می باشد. هورمون های تیروئیدی تأثیر مهمی در رشد، تقسیم سلولی و تنظیم متابولیسم پایه بدن دارند. تاکنون تأثیر هورمون های تیروئیدی و ارتباط آن با متابولیسم بعضی ترکیبات شناخته شده می باشد. هورمون­های تیروئیدی تقریباً تمام جنبه­های متابولیسم کربوهیدرات­ها مانند دریافت گلوکز توسط سلول­ها، تقویت گلیکولیز و گلوکونئوژنز را تحریک می­کنند (گایتون و هال[3]، 2006).

عناصر کم نیاز عناصری هستند که اندازه آن­ها در بدن کم بوده و برای سیستم­های آنزیمی فعال در بسیاری از فرآیندهای متابولیکی ضروری هستند. مانند این عناصر می­توان به روی، آهن، منگنز و غیره تصریح نمود. کمبود، فقدان و افزایش عناصر کم­ نیاز می­تواند سبب بروز خسارات جبران ناپذیر گردد (جوزف[4]، 1999). امروزه کاملا مشخص شده می باشد که مواد معدنی به همان اندازه که در روندهای تولید مثل حیوان ماده دخالت دارند، در فیزیولوژی تولید مثل دام­‏های نر نیز موثرند. تأثیر کلیدی عناصر کم نیاز مثل مس، سلنیوم و روی در تولید مثل قوچ و بز نر مشخص شده می باشد (وازکوئز آرمیجو و همکاران[5]، 2011). منگنز عنصری می باشد که تقریبا در اکثر سیستم ‏های آنزیمی دخالت دارد (سویک و همکاران[6]، 2007). روی از عناصر کمیاب مهم در تغذیه حیوانات می‏‏باشد. این عنصر دارای عملکردهای متعدد بیولوژیکی می‏‏باشد. روی تأثیر مهمی در فعالیت بسیاری از سیستم­‏های آنزیمی دارد. تأثیر روی در اسپرم ‏سازی و بلوغ آنها مشخص شده می باشد (ری و همکاران، 2010). عناصر کم­نیاز تأثیر مهمی در متابولیسم کربوهیدرات ‏ها، پروتئین­‏ها، چربی­ها و نیز فعالیت­‏های آنزیمی دارند (وازکوئز آرمیجو و همکاران، 2011). مس یک عنصر کم نیاز ضروری برای فعالیت بسیاری از آنزیم­‏ها مثل سوپراکسید دیسموتاز می‏‏باشد. اسپرم پستانداران دارای مقادیر زیادی اسیدهای چرب غیراشباع هستند که براحتی می‏‏توانند پراکسیده شوند. آنزیم سوپراکسیددیسموتاز از این پراکسیده شدن محافظت می‏‏کند (عیدی و همکاران[7]، 2010).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد : سرطان کولون

آنتی­اکسیدان­ها اثرات تخریبی رادیکال­های آزاد را به حداقل رسانده و از سلول­های بدن در برابر آسیب­های ناشی از این رادیکال­ها محافظت می­کنند. مانند این رادیکال­های آزاد، یون پراکسید ناپایدار و فعال می باشد که در خلال احیای مونووالات اکسیژن پدید می­آید و منجر به آسیب­های غشای سلولی در سلول­های مصرف کننده اکسیژن می­گردد. برای از بین بردن سمیت اکسیژن فعال، طیف وسیعی از مکانیزم­های دفاعی بدن مانند آنزیم سوپراکسید دیسموتاز[8] (SOD) علیه اکسیدانت­ها فعال می­شوند (نیلسن و میلن[9]، 1993). تأثیر آنزیم سوپراکسید دیسموتاز در متابولیسم بعضی عناصر کم نیاز شناخته شده می باشد. از آنجایی­ که هورمون­های تیروئیدی به عنوان تنظیم کننده­های مهم متابولیسم می­توانند تحت تأثیر تغییرات عناصر کم نیاز و فعالیت آنزیم­های آنتی­اکسیدان قرار گیرند، هدف از مطالعه­ی حاضر مطالعه ارتباط میان هورمون­های تیروئیدی، اندازه آنزیم آنتی­اکسیدان سوپراکسید دیسموتاز و بعضی عناصر کم­نیاز سرم خون گاومیش­های خوزستان می باشد.

2-1 فرضیه‌ها

H0: بین هورمون­های تیروئیدی، اندازه آنزیم سوپراکسید دیسموتاز و عناصر کم نیاز سرم خون گاومیش­های خوزستان ارتباط معنی­داری وجود ندارد.

H1: بین هورمون­های تیروئیدی، اندازه آنزیم سوپراکسید دیسموتاز و عناصر کم نیاز سرم خون گاومیش­های خوزستان ارتباط معنی­داری هست.

3-1 اهداف

1-3-1 اهداف اصلی

  1. مطالعه ارتباط بین هورمون­های تیروئیدی و اندازه آنزیم­ سوپراکسید دیسموتاز در خون گاومیش­های خوزستان.
  2. مطالعه ارتباط بین هورمون­های تیروئیدی و بعضی عناصر کم نیاز در سرم خون گاومیش­های خوزستان.
  3. مطالعه ارتباط بین اندازه آنزیم­ سوپراکسید دیسموتاز و عناصر کم نیاز در سرم خون گاومیش­های خوزستان.

 

 

2-3-1 اهداف فرعی

  1. تعیین غلظت متوسط هورمون­های تیروئیدی، آنزیم سوپراکسید دیسموتاز و عناصر کم نیاز در سرم خون گاومیش­های خوزستان.

3-3-1 نوآوری:

گزارش مکتوبی در زمینه­ ارتباط بین هورمون­های تیروئیدی، آنزیم سوپراکسید دیسموتاز و بعضی عناصر کم ­نیاز در سرم خون گاومیش­های خوزستان در دسترس نیست پس در این مطالعه کوشش می­گردد که به مطالعه این مسأله پرداخته گردد.

 

 

فصل دوم

مروری بر پژوهش‏های انجام شده

1-2 رده بندی گاومیش از نظر جانور شناسی

گونه گاومیش براساس رده­بندی سیستماتیک جانور شناسی در سلسله جانوران[10]، زیر سلسله پرسلولی­ها[11]، دسته طنابداران[12]، شاخه مهره­داران[13]، رده پستانداران[14]، راسته سم داران[15]، زیر راسته زوج سمان[16]، گروه نشخوارکنندگان[17]، خانواده تهی­شاخان زیر خانواده گاوسانان قرار دارد. (بورقس، 2005).

دو جنس معروف گاومیش عبارتند از بوبالینا معروف به گاومیش­های آسیایی و سین سه روس معروف به گاومیش­های آفریقایی (برومند­جزی، 1384).

[1]. Tetraiodothyronine

[2]. Triiodothyronine

[3]. Guyton And Hall

[4]. Joseph

[5] .Vázquez-Armijo

[6]. Civic

[7]. Eidi

[8]. Superoxide Dismutase

[9]. Nielsen And Miln

[10]. Animals

[11]. Eukaryote

[12]. Chordata

[13]. Vertebrate

[14]. Mammalla

[15]. Ungulata

[16]. Artiodactyla

[17]. Ruminant

تعداد صفحه :87

قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :        ****       [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***

دسته‌ها: پزشکی