:دانلود فایل متن کامل پایان نامه در سایت sabzfile.com

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :
جستجو در سایت :   


(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

فصل اول- مقدمه و کلیات

مقدمه

در بیشتر کشورهای اروپایی و آسیایی مانند کشور ما و در بعضی نواحی آمریکای مرکزی، ماهی کپور معمولی[1]یکی از مهمترین ماهیان پرورشی به شمار می‌آید و از معدود گونه های ماهی می باشد که می‌توان آن را به عنوان ماهی اهلی به شمار آورد. ماهی کپور نسبت به اعمال مختلف مانند برداشت محصول، رقم بندی بر حسب اندازه، نقل و انتقال و غیره و نیز نسبت به تغییرات درجه حرارت و اندازه اکسیژن بسیار مقاوم می باشد. این ماهی از اندازه پرورش بسیار بالایی برخوردار بوده و علیرغم مقاومت نسبتاً بالا, عوامل استرس زا و بیماری های متعدد پرورش این گونه را تهدید نموده که سبب شده گونه مذکور مورد توجه قرار بگیرد(پیغان و همکاران، 1384).

اخیراً بهره گیری از محرک های ایمنی در ماهی های پرورشی جهت افزایش فعالیت مکانیسم های دفاع غیر اختصاصی و ایجاد مقاومت پیش روی بیماری ها رایج شده می باشد و این محرک های ایمنی جایگزین مناسبی برای آنتی بیوتیک ها معرفی شده اند. بهره گیری از آنتی بیوتیک ها از جهات مختلف تهدیدی برای بشر و محیط زیست می‌باشد. افزایش تعداد باکتری های مقاوم نسبت به آنتی بیوتیک ها، تخریب و تهدید محیط زیست بویژه در مواقعی که آنتی بیوتیک به آبهای سطحی راه یابد و عوارض جانبی این داروها بر بدن ماهی از جدی ترین تهدیدات بهره گیری از آنتی بیوتیک ها می‌باشند(Jian & Wu, 2003; Karatas et al., 2003; Citarasu et al., 2006; Kunttu et al., 2009).

ماهی ها از نظر تکاملی نسبت به حیوانات خونگرم، ابتدایی تر بوده و تکامل کمتری دارند، سیستم ایمنی آنها نیز ابتدایی بوده و ایمنی ذاتی یا غیر اختصاصی نسبت به ایمنی اختصاصی تأثیر بیشتری در محافظت ماهی به عهده دارد. از اینرو برخلاف حیوانات خونگرم در ماهی ها واکسیناسیون که نوعی تحریک ایمنی اختصاصی می باشد جایگاه چندانی ندارد، اما بهره گیری از محرک های ایمنی که تحریک ایمنی غیر اختصاصی را باعث می شوند، مورد توجه بیشتری واقع گردیده اند(1996 ,.Iwama et al).

در چند دهه اخیر بهره گیری از گیاهان دارویی با در نظر داشتن مزیت های متعدد، ازجمله آثار جانبی کمتر بر موجود زنده و محیط زیست، عدم ایجاد مقاومت دارویی، ارزان بودن، پایدار و در دسترس بودن توجهات زیادی را در سطح جهان بویژه کشورهای پیشرفته به خود جلب نموده می باشد( رجحان، 1387). از این رو در بین محرک های ایمنی متعدد، محرکهای ایمنی با منشاء گیاهی ارجحیت دارند. همچنین بهره گیری از گیاهان در درمان بیماریها به ویژه بیماریهای عفونی در سالهای اخیر طریقه رو به افزونی پیدا کرده می باشد. پس با در نظر داشتن عوارض جانبی کمتر نسبت به داروهای شیمیایی، گیاهان و ترکیبات آنها شامل اسانسها و عصاره های گیاهی دارای توان بالقوه جهت جایگزینی با داروهای شیمیایی می‌باشند(Cowan, 1999; Srinivasan et al., 2001; Immanuel et al., 2004).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   کبررسی تاثیر افزودن متیونین به جیره­های حاوی تانن بر عملکرد رشد و قابلیت هضم مواد مغذی در بره­های عربیپایان نامه ارشد

در بین محرک های ایمنی مختلف، محرک های ایمنی با منشاء گیاهی کاربرد بیشتری دارند. از طرفی در ماهی بعلت عدم تکامل ایمنی اختصاصی و پاسخ پادتنی ضعیف، بهره گیری از واکسن های تجارتی علاوه بر گرانقیمت بودن در مقایسه با حیوانات خونگرم کارایی کمتری دارند((Srinivasan et al., 2001. اثبات شده می باشد بهره گیری از محرک های ایمنی قدرت مقابله ماهی در برابر استرس های محیطی مانند دما، حمل ونقل، کمبود اکسیژن و استرس های تغذیه ای را افزایش می‌دهد (Sakai, 1999; Sahoo & Mukherjee, 2002).

مطالعات مختلفی روی ترکیب شیمیایی اسانس حاصل از گیاهان لعل کوهستان Oliviera decumbens و مرزه خوزستان Satureja khuzestanica انجام گرفته می باشد که خاصیت ضد میکروبی آنرا نشان می‌دهد

(; Sajadi & Hosseini., 2002; Amin et al., 2005 نجف پور نوایی و میرزا، 1381).

با عنایت به موردها فوق به نظر می‌رسد بهره گیری از محرک های ایمنی می‌تواند جایگزین مناسبی برای آنتی بیوتیک ها و حتی واکسیناسیون در پیشگیری و کنترل بیماری های ماهیان باشند(علیشاهی، 1383).

تعدادی از آئروموناس ها به دلیل ایجاد مشکلاتی بزرگ در مزارع پرورشی کپور ماهیان، مورد توجه هستند و اگر چه به عنوان عامل پاتوژن به شمار می‌طریقه اما آنها همچنین بعنوان قسمتی از میکرو فلور طبیعی روده برای سلامتی ماهی می‌باشند(Karunasagar et al., 1993). استرس هم به عنوان عاملی که در شیوع بیماری ناشی از آئروموناس تأثیر دارد مورد توجه قرار می‌گیرد. آئروموناس هیدروفیلا بیشتر در آبهایی با سطح مواد آلی بالا نسبت به آبهای نسبتاً غیر آلوده حضور دارد(Jeney & Jeney, 1995). واکسیناسیون برای جلوگیری از رشد آئروموناس ها انجام می گردد که هنوز نوع تجاری آن در دسترس نیست. آئروموناس هیدروفیلا یک گونه هتروژنوس می باشد و آنتی ژن های متغیری دارد از این رو بهره گیری از واکسن جهت مقابله با آن فوق العاده پیچیده می باشد(Yin et al., 2009).

در این مطالعه با در نظر داشتن اهمیت بهره گیری از محرک های ایمنی با منشاء گیاهی در ماهی و همچنین بومی بودن دو گیاه لعل کوهستان و مرزه خوزستان در استان خوزستان، تأثیر تحریک ایمنی اختصاصی و غیر اختصاصی عصاره این دو گیاه در ماهی کپور معمولی مورد ارزیابی قرار گرفت. همچنین اثر عصاره ها در افزایش مقاومت در برابر عفونت آئروموناسی نیز مورد مطالعه قرار گرفت.

1 Cyprinus carpio

تعداد صفحه :

قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :        ****       [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***