:دانلود فایل متن کامل پایان نامه در سایت sabzfile.com

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

سرطان کولون یکی از شایعترین علل مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان میباشد.تاکنون تحقیقات گسترده ای بر روی علت ها و چگونگی تشکیل و گسترش سرطان روده و همینطورروش های پیشگیری و درمان آن صورت گرفته می باشد.داروهای ضد التهابی و شیمیایی درمانی مانند این درمان ها می باشد.سیاه دانه از گیاهان واجد خواص دارویی بسیار می باشد و تحقیقات گسترده ای نیز بر روی خواص آن صورت گرفته می باشد.در این پژوهش کوشش گردیده می باشد تا با اضافه کردن دانه کامل سیاه دانه به خوراک رت های تحت پژوهش تاثیرات پیشگیرانه ضد سرطان این گیاه مورد ازریابی قرار گیرد.

در این پژوهش 50 سر موش رت در 6 گروه کنترل مثبت،تیمار سیاه دانه 2%،تیمار سیاه دانه4%،کنترل منفی،شم سیاه دانه2% وشم سیاه دانه4% مورد تزریق کارسینوژن دی متیل هیدروزاین به مدت 18 هفته قرار گرفتند.12 هفته بعد از آخرین تزریق رت ها تیمار و نگهداری شده، سپس کالبد گشایی و نمونه گیری از روده ها صورت گرفت..ازطرفی از هر رت خونگیری گردید ونمونه ای  از کبد و کلون تهیه گردید وسپس هموژن گردید و از لحاظ پارامتر های بیوشیمیایی (GSH,GST ,سیتوکروم P-450و پروتئین بتاکاتنین)مورد ارزیابی قرار گرفت.

نتایجی که در این مطالعه به دست آمد نشان داد که سرطان زایی و ایجاد تومور در گروه کنترل مثبت نسبت به کنترل منفی واجد اختلاف معنی دار بود و القاء سرطان به خوبی صورت گرفت.مطالعه گروه تیمار سیاه دانه 2%و4% و مقایسه با گروههای کنترل مثبت نشان داد که علی رغم وجود طریقه کاهش ضایعات توموری اختلاف معنی داری دراندازه و تعدادتومورها و ضایعات میکروسکوپی بین گروههای فوق موجود نمی باشد. مطالعه تغییرات در سیستم متابولیزه کننده زنوبیوتیک ها در رتهای تحت تیمار با سیاه دانه این فرضیه را تقویت می کند که احتمالا با در نظر داشتن کاهش تعداد تومورها در بافت کولون، سیستم متابولیزه کننده زنوبیوتیک ها بیشتر تحت تاثیر سیاه دانه قرار می گیرند. نتایج این پژوهش نشان می دهد که تزریق DMH منجر به افزایش اندازه پروتئین بتاکاتنین در بافت کولون می گردد  و تغذیه رت ها با غذای حاوی ساه دانه در هر دو منجر به کاهش سطح پروتئین بتاکاتنین و برگشت آن به سطح کنترل می گردد. این نتایج نشان می دهد که تیمار رت ها با غذای حاوی سیاه دانه منجر به تعدیل فعالیت آنزیم های دخیل در متابولیسم DMH می گردد که این اثر در مرحله بعد باعث کاهش اظهار ژن بتاکاتنین و ممانعت از تجمع پروتئین بتاکاتنین در سلول‌های اپی‌تلیال بافت کولون می گردد.

واژگان کلیدی:سرطان کولون،سیاه دانه،دی متیل هیدروزاین، GSH,GST ,سیتوکروم P-450 , پروتئین بتاکاتنین

مقدمه وهدف:
جستجو در سایت :   


سرطان کولورکتال یکی از شایعترین علل مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان می باشد. این نوع سرطان با شیوع 8-6 نفر در هر صد هزار نفر ، چهارمین نوع شایع سرطان و یک پنجم  کل موردها سرطان ها را در ایران تشکیل می دهد.

تاکنون تحقیقات گسترده ای بر روی علت ها و چگونگی تشکیل و گسترش سرطان روده و همینطور روش های پیشگیری و درمان آن صورت گرفته می باشد.خاطر نشان می گردد که تشخیص در مراحل آغازین بیماری در پیشگیری و درمان آن بسیار موثراست.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه کارشناسی ارشد:بررسی میزان نوآوری و عوامل مرتبط با آن در پرستاران شاغل در بخشهای ویژه مراکز آموزشی درمانی شهر رشت درسال 1392

ازجمله این موردها می توان  به بهره گیری از داروهای ضد التهابی و شیمیایی درمانی تصریح نمود و حال آنکه عوارض جانبی این داروها ومقاومت سلولهای سرطانی درمقابل  آن ها به شدت کاربرد انها را دراین زمینه ها را محدود می نماید. این درحالی می باشد که با در نظر داشتن عوارض بسیار محدود داروهای گیاهی و تاثیرات شگرف آنها، بطور روز افزون مطالعه درجهت بهره گیری ازاین گروه ازداروها درحال گسترش می باشد.

سیاه دانه یکی  ازمشهورترین گیاهانی می باشد که در کشورهای اسلامی و شمالی افریقا به عنوان دارویی سنتی پیشینه طولانی دارد. اخیرا از طریق انجام تحیقات  پیوسته  بسیاری از ویژگی های دارویی این گیاه مورد شناسایی قرارگرفته می باشد. ازجمله این ویژگی ها می توان به خواص آنتی باکتریال ،آنتی هیستامینی ،آنتی توموری و آنتی پراکسیداتیو آن تصریح نمود.

با در نظر داشتن اینکه درمان های دارویی و شیمیایی در ایران در حال انجام می باشد اما تحقیقات در زمینه تاثیرات گیاهان دارویی بر روی کنترل و درمان این سرطان کم بوده و یا صورت نگرفته می باشد.پس مطالعه ها و آزمایش های علمی در این مورد الزامی به نظر میرسد.

طی این پژوهش قصد بر ان می باشد که از طریق سنجش ضایعات  سرطانی درکولون  وارزیابی آنزیم های دخیل در متابولیسم (DMH) وسطح اظهار پروتئین بتا کاتنین در سلول های کلون اندازه تاثیرات پیشگیرانه سیاهدانه در بروز سرطان کولون ارزیابی گردد.

 

 

1-1- عوامل طبیعی پیشگیری کننده از سرطان

سرطان یکی از شایع‌ترین علل مرگ و میر در جوامع امروز می باشد. روش‌های مختلفی برای درمان سرطان هست و انواع مختلفی از سرطان به خصوص سرطان کولورکتال با جراحی درمان شده اند به طوری که طول عمر 7% از آن‌ها حدود 5 سال افزایش یافته می باشد. به غیر از جراحی، روش‌های درمانی دیگری نظیر رادیوتراپی، ایمونوتراپی، ژن‌تراپی و همچنین شیمی درمانی برای درمان سرطان به کار گرفته می شوند، اما متأسفانه مقاومت دارویی سلول‌های سرطانی به داروهای مختلف و عوارض ناشی از مصرف اینگونه داروها، موفقیت درمان این بیماری را به شدت کاهش می‌دهد (15). با در نظر داشتن این عوامل، در نظر داشتن گیاهان دارویی و اجزاء فعال بیولوژیکی آنها در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته می باشد. مطالعات اپیدمیولوژیک نشان داده‌اند که مصرف بالای میوه‌جات و سبزیجات با کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان کولورکتال ارتباط دارد. امروزه گیاهان دارویی در درمان بیماری‌های مختلفی مانند انسدادها، اختلالات تنفسی، ناراحتی‌های پوستی، بیماری‌های قلبی و اختلالات عصبی ـ روانی مورد بهره گیری قرار می‌گیرند. با در نظر داشتن فعالیت قوی ضدتوموری گیاهان دارویی، امروزه امکان کاربرد اینگونه داروها در پیشگیری از سرطان بسیار مورد توجه قرار گرفته می باشد. متأسفانه برخلاف مطالعات اپیدمیولوژیکی، مطالعات آزمایشگاهی بسیار کمی در مورد اثرات مصرف میوه‌جات و سبزیجات در سرطان کولورکتال صورت گرفته می باشد. با این تفاصیل پیشگیری از سرطان با عوامل طبیعی، یک راه مؤثر برای کاهش ابتلا به سرطان شناخته شده می باشد. مطالعات مختلف نشان داده‌‌اند که عوامل مهارکننده طبیعی سرطان مانند گیاهان دارویی، دارای اثرات درمانی قابل توجهی بر روی طریقه سرطانزایی هستند .

تعداد صفحه : 90

قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :        ****       [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***

دسته‌ها: پزشکی